Posted on

Odkupienie (2017) – muzyka do filmu

Tworzenie muzyki do “Odkupienia” było zdecydowanie największym projektem w dotychczasowej karierze. Największym, bo trwającym ponad rok (i ciągle nie ukończonym!). Największym, bo angażującym prawie 50 osób. Największym, bo wieloetapowym.

“Odkupienie” to średniometrażowy film produkcji MK films. Historia osadzona w dwudziestoleciu międzywojennym, opisuje historię Jana, funkcjonariusza policji, który w trakcie obławy doprowadza do śmierci niewinnego człowieka. Dręczony poczuciem winy odnajduje jego rodzinę i postanawia zatrudnić się u niej do pracy, tak by zadośćuczynić tym ludziom to, co zrobił. Ukrywając swoją winę, zaczyna zastępować im zmarłego. Między Janem a najstarszą córką zabitego mężczyzny nawiązuje się romans. Z czasem musi jednak nadejść chwila wyznania prawdy, która może wszystko zmienić.

 

Zaczynając pracę nad muzyką do tego filmu, przyjąłem założenie, aby była to muzyka oddająca ducha epoki. Taka, jaką mogliby słuchać z patefonu bohaterzy filmu. Stąd pomysł na instrumentarium – akordeon, fortepian, skrzypce i wiolonczela solo. Jednak, w ramach postępu prac stwierdziłem, że tak mały skład może nie wystarczyć, aby przekazać ogrom emocji zawartych w filmie. Zdecydowałem się więc na rozszerzenie składu o orkiestrę smyczkową.

Mniej więcej w tym czasie dowiedziałem się, że – dzięki uprzejmości p. Mateusza Bienia z Pracowni Fonotechniki ZPSMuz im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – będę miał okazję zrealizować nagrania na żywo, na dużej sali koncertowej, korzystając z światowej klasy sprzętu nagraniowego. Za produkcję nagrań na wszystkich ich etapach (przygotowanie studia, prowadzenie nagrań, miks, master) zgodził się być odpowiedzialny Michał Pukała.

Pozostało więc tylko napisać partyturę, zwołać chętnych do projektu muzyków… i nagrywać!

Niestety, jak się okazało – łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Z planowanych 5 sesji nagraniowych zrobiło się drugie tyle. Nie pora na to, żeby opowiadać jakie przejścia były po drodze, bo jest to temat na osobny film (który notabene powstanie).

Fakty są takie, że po roku od rozpoczęcia pracy nad muzyką i po pół roku od rozpoczęcia nagrań – udało się ukończyć muzykę w sam raz na pokaz premierowy filmu, który odbył się w kinie Bajka w Tarnowie.

W tym momencie projekt czeka na kolejny etap realizacji – czyli wydanie płyty CD z soundtrackiem z filmu. Jak tylko to nastąpi – wpis ten zostanie zaktualizowany o nowe informacje. 

[PŁYTA ZOSTAŁA WYDANA 14 GRUDNIA 2018. PRZECZYTAJ O TYM]